Projekti zaštite životne sredine
Svoju privrženost zaštiti životne sredine Metalac ostvaruje poslovanjem u skladu sa zahtevima standarda ISO 14001 i relevantnim zakonskim i drugim propisima.
Svi zaposleni su odgovorni da dodeljene im obaveze, kroz menadžment zaštite životne sredine, obave na najbolji način, uz povratno informisanje.
Sistem za prečišćavanje otpadnih voda
Puštanjem u rad sistema za prečišćavanje otpadnih voda, okončana je i poslednja faza procesa, započetog pre 15 godina, prema projektu koji je urađen u saradnji sa Tehnološko-metalurškim fakultetom u Beogradu, a u koji je do sada uloženo milion evra. Od toga pola miliona u 2008. za savremenu opremu koja ispunjava stroge standarde Evropske unije u ovoj oblasti.
Instalirane su tri linije za prečićšavanje. Dve su smeštene u novom objektu i služe za kontinualni tretman tehnoloških otpadnih voda koje nastaju u procesu proizvodnje emajliranog i tefloniziranog posuđa. Kapaciteti su projektovani na 20 metara kubnih protoka na sat i zadovoljavaju sve potrebe ovog dela proizvodnje Metalac Posuđa. Treća linija za prečišćavanje otpadnih voda, protoka svega jednog kubnog metra vode na sat, smeštena je u pogonu inoks posuđa. Zaokruženost i potpuna automatizacija procesa prečišćavanja otpadnih voda iz Metalca za Gornji Milanovac znači visok kvalitet ispuštene vode i sigurniji i bolji rad gradskog prečistača. Na gradsku deponiju odlaziće, takođe, detaljno iskontrolisan otpad koji nastaje posle tretmana voda, adekvatno upakovan, i to tek nakon potvrde, od strane ovlašćenih kontrolora, da otpadni materijal nije štetan po životnu sredinu.
Racionalno prema prirodi
Svoju ekološku odgovornost Metalac vidi i u smanjenju nivoa potrošnje vode, struje i gasa, ali i u prikupljanju i razvrstavanju otpadnog materijala, koji se potom plasira na mesta na kojima može da se ponovo upotrebi. Tako se sav metalni otpad šalje u železare na reciklažu, a isti je slučaj i sa ostalim otpadom, plastikom, uljima, papirom.
Društvena odgovornost kompanije Metalac u oblasti ekologije ogleda se i u pravljenju proizvoda koji će moći da se recikliraju. Zato se u Metalcu posebna pažnja poklanja nabavci sirovina, nastojanjem da se u procesu proizvodnje u najvećoj meri koriste prirodne sirovine i da se sirovine koje su se nekada koristile zamene drugim vrstama koje sadrže manje štetnih materija.
„UNIDO“ koncept čistije proizvodnje
Početkom 2008. godine Metalac se aktivno uključio u projekat „Čistija proizvodnja“, koji sprovodi Nacionalni centar za čistiju proizvodnju, u saradnji sa Tehnološko-metalurškim fakultetom u Beogradu. Sve sa ciljem da obezbedimo još efikasnije korišćenje resursa. „Unido“ koncept čistije proizvodnje je preventivna, sveobuhvatna strategija, koja se primenjuje na celokupni ciklus proizvodnje. Posebno se značajnim smatraju aspekt štednje električne energije, smanjenje otpadnog emajla, što znači smanjenje troškova tretmana otpada, uštede u materijalu, ali i potrošnji vode, sve do poboljšanja uslova rada u pojedinim pogonima i motivacije zaposlenih da budu integralni deo ovog procesa.